Jak pracować z Ortograffiti z Bratkiem?

ORTOGRAFFITI z Bratkiem to zestaw materiałów o charakterze terapeutycznym, który został stworzony przez specjalistów terapii pedagogicznej Izabelę Mańkowską i Małgorzatę Rożyńską, jako propozycja dla uczniów z klas I–III ryzyka dysleksji lub mających trudności w nauce czytania i pisania. Pomoc ta może być wykorzystana zarówno w szkole, jak i w domu.

Korzystając z Ortograffiti z Bratkiem, rodzic zapewnia swojemu dziecku:

  • stymulację funkcji percepcyjno-motorycznych,
  • opanowanie umiejętności czytania i pisania,
  • właściwy rozwój emocjonalno-społeczny.

W skład zestawu Ortograffiti z Bratkiem wchodzą zeszyty ćwiczeń, Księga Bratka, pomoce terapeutyczne. 

Zeszyty ćwiczeń. Do każdej klasy przewidziano po 2 zeszyty ćwiczeń: część 1 i część 2. Każdy zeszyt podzielono na 16 bloków. Na realizację jednego bloku należy przeznaczać około tygodnia, pracując z dzieckiem około 30 minut dziennie. Pracując w ten sposób, rodzic rozłoży pracę równomiernie na cały rok szkolny, a taka systematyczna praca gwarantuje osiągnięcie zamierzonych efektów. Do każdego bloku w zeszycie ćwiczeń przyporządkowana jest bajka terapeutyczna. Bajka i blok w zeszycie oznaczone są tym samym numerem.

Księga Bratka, to zbiór niezwykłych bajek terapeutycznych. Pracę z dzieckiem rozpoczynamy właśnie od przeczytania lub wysłuchania nagranej bajki. Bajki są doskonałą okazją do rozmowy o emocjach i problemach, których doświadczają dzieci, oraz pretekstem do ćwiczenia słownictwa związanego z wprowadzaną literą. Na szczególną uwagę zasługują ilustracje autorstwa Joanny Kłos. Są niepowtarzalne, wprowadzają sympatyczną, pozytywną atmosferę. Pracę z bajką kończymy miłym akcentem, czyli pokolorowaniem ilustracji.  

Dzięki bajkom dziecko opanowuje umiejętność wyrażania emocji w sposób akceptowalny przez innych oraz doskonali mowę, co jest podstawą do nawiązywania właściwych relacji z rówieśnikami Dziecko zdobywa różnorodne doświadczenia oraz uczy się z Bratkiem rozwiązywać różne problemy i podejmować właściwe decyzje. Dzięki Bratkowi poznaje i lepiej rozumie otaczający świat. 

Wśród pomocy terapeutycznych są: karty pracy, płyta CD z nagraniami bajek, dźwiękami do ćwiczeń słuchowych i muzyką relaksacyjną oraz Spaceruch, lupka, kolorowa nakładka do czytania i inne.

Jak pracować z dzieckiem w domu, by naprawdę mu pomóc? Podpowiedź znajduje się w Scenariuszu zajęć dla rodzica i dziecka. Przykładowe scenariusze opracowano oddzielnie dla każdej klasy. Warto z nich skorzystać, by nauka była jeszcze ciekawsza i jeszcze skuteczniejsza. 

Wskazówki dla rodzica   Scenariusz zajęć 1   Scenariusz zajęć 2   Scenariusz zajęć 3
 wskazowki [391,03 kB]    scenariusz_1 [759,14 kB]    scenariusz_2 [508,56 kB]    scenariusz_3 [349,07 kB]
 
                    Kup teraz