Metoda Ortograffiti. Klasy IV-VI

Matematyka bez trudności  

Konstrukcja serii

Seria składa się z dwóch zeszytów. Pierwszy z nich zawiera ćwiczenia w zakresie czterech podstawowych działań: dodawaniaodejmowaniamnożenia i dzielenia na liczbach naturalnych, a drugi ćwiczenia na ułamkach dziesiętnych i zwykłych. Materiał terapeutyczny został ujęty w siedem bloków. Każdy blok to podróż na inny kontynent. Zostały one oznaczone różnymi kolorami, by ułatwić orientację w zeszycie. Blok rozpoczyna ćwiczenie sprawności manualnej. Potem następuje seria ćwiczeń rozwijających umiejętności matematyczne przeplatana ćwiczeniami usprawniającymi funkcje percepcyjno-motoryczne ważne w prawidłowym przebiegu edukacji matematycznej. W zeszytach ćwiczeń wykorzystano takie środki dydaktyczne, jak plansze, gry matematyczne, karty pracy, wycinanki, a także dołączono dodatkowy zeszyt do prowadzenia obliczeń. 

Wskazówki do pracy

Pracę można rozpocząć w dowolnej klasie, zaczynając od pierwszego lub drugiego zeszytu, zależnie od potrzeb dziecka. Należy pamiętać, że program edukacyjno-terapeutyczny w zakresie matematyki, realizowany z uczniem mającym trudności w liczeniu, wymaga wytrwałej, systematycznej pracy. Punktem wyjścia powinna być rzetelna diagnoza poziomu. 

Gry matematyczne

 

Matematyka staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy możemy się nią bawić. Uwielbiamy uczyć się i nauczać przez zabawę. Celina Tuszyńska-Skubiszewska, współautorka serii ORTOGRAFFITI. Matematyka bez trudności, jest wielbicielką nauczania przez zabawę. W Grach matematycznych pokazuje, że rozwiązywanie matematycznych zadań może przynieść wiele radości, i że matematyki można nauczyć się „przy okazji”. A okazji jest w Grach matematycznych wiele – zestaw zawiera sześć różnych gier, do każdej autorka proponuje kilka wersji i zachęca do wymyślania własnych. 

Kup teraz